The Conqueror

VIRTUALNI MARATONI


Corona virus je svet, ki ga poznamo tako spremenil, da me včasih že malenkost zaskrbi, ker se mi zdi, da je bil tisti, načeloma brezskrben svet v katerem smo še pred kratkim živeli, bil nekakšna utopija ali pa sanje. Res je, da se nekaj kar imaš, zaveš šele potem, ko to izgubiš, pa vendar nekako kaže, da tega nazaj ne bomo imeli. Še zlepa ne. Verjetno marsikateri športnik pogreša razna druženja, tekmovanja, maratone in podobne procesije na katerih je lahko preizkusil samega sebe in pokazal, da vsi tisti treningi in odrekanja niso bila zaman. Ker tega več ni, postajajo vse bolj popularni virtualni izzivi oziroma virtualni maratoni. Dovolite naj vam na kratko pojasnim kaj sploh je virtualni izziv ali maraton. Razna podjetja, organizacije ali posamezniki si izmislijo nekakšen športni izziv, ki ga udeležencem ponujajo preko spletnih platform, kot so Facebook, Instagram, STRAVA in navsezadnje ves internet. Na primer, izziv v katerem je potrebno preteči 42km. Nekateri izzivi, ki jih organizira STRAVA so navadno brezplačni in zahtevajo od udeleženca le to, da je registriran v platformi STRAVA. Ko udeleženec preteče 42 kilometrov aplikacija to zabeleži in udeležencu pripne virtualno značko s potrdilom, da je pretekel omenjeno razdaljo in tako izpolnil nalogo. Včasih so ti izzivi na točno določene datume in predstavljajo dogodke, ki bi se ali se odvijajo v resnici, pa se je udeleženec ni želel udeležiti točno tam kjer se je odvijala (npr. Ljubljanski Maraton) temveč je to želel storiti pod svojimi pogoji. Večino izzivov od udeleženca zahteva le to, da razdaljo preteče ali pa jo opravi v nekem časovnem intervali in ni nujno, da je to v enem kosu. Ker pa vsi vemo, da ni lepšega kot, da za svoj trud ali uspeh dobimo neko nagrado in celo medaljo, ki nas potem spomni, kaj vse smo dosegli in čemu vse smo se morali zanjo odreči, so organizacije ugotovile, da ni nič lepšega, da tem izzivom prilepijo kulsko ime in prelepo medaljo, za nameček pa dodajo še po možnosti majico in uspeh je tukaj. Ne samo, da tečejo in kolesarijo športniki. Vse to si želijo tudi tisti, ki niso športniki in bi radi le bili aktivni pa nimajo tiste športne motivacije, za katero pa vemo samo športniki, da je prekleto zajebana. No seveda, da vse našteto ne more biti vedno zastonj. Ampak saj tudi maratoni niso zastonj. Treba je poravnati štartnino, ki je navadno precej višja kot znesek, ki ga hočejo organizacije virtualnih izzivov. No ena taka organizacija, ki sem jo zasledil na netu je The CONQUEROR Virtula Challenges. Zadeva zgleda na oko sila privlačna.


Gre za niz spektakularnih izzivov, ki jih lahko izpolnimo s tekom, hojo, kolesarjenjem, plavanjem in celo z jogo in fitnesom, za katero organizacija ponuja kalkulator, ki preračuna udeleženčevo aktivnost v ekvivalentne točke, ki jih nato vnovčimo za dosego cilja. Izzivi so res privlačni nori. Mount Everest, Inca trail, Appalachian trail iso le nekateri izmed njih. Med sabo se razlikujejo predvsem razdalji in seveda nagradi. Vsak izziv spremlja edinstvena medalja, podprt pa je z mobilno aplikacijo, v katero izzivalec opravljeno delo vnese ročno ali pa se aplikacijo poveže z znanimi pametnimi urami oziroma platformami (STRAVA ipd), nakar se aplikacija sama seznanja z aktivnostjo izzivalca. Razdalje v izzivih so različne in so v razponu od 42 kilometrov pa vse tja do 4000 kilometrov (Pacific Crest Trail), kar zna biti precejšen zalogaj.



Kako pa vsa zadeva poteka. Sila preprosto. Jaz sem si za prvi izziv izbral Mount Everest. Seveda se je potrebno najprej registrirati na uradni strani https://www.theconqueror.events/ hkrati pa si je na mobilni telefon potrebno naložiti istoimensko aplikacijo, ki je na voljo tako za Android kot Apple. Zatem si v trgovini izberete izziv, poravnate stroške oziroma recimo temu štartnino, ki znaša 28 evrov plus poštnina (skupaj 33 evrov). V primeru, da si boste zbrali še majico se vse skupaj podraži na 57 evrov brez poštnine. Jaz majice ne rabim, tako, da je bilo 33 evrov. Takoj po nakupu vam marketing ponudi še par popustov za nakup več izzivov hkrati, ki jih lahko mimogrede opravljate istočasno. Ko nakup zaključite vam trgovina pošlje kodo, ki jo vpišete v mobilno aplikacijo in vse je nared. Ne pozabite aplikacijo povezati s pametno uro ali katerimkoli športnim trackerjem in že ste nared za izziv. Če ste mislili, da je to vse ste se zmotili. Veliko več je. Aplikacija vam na zemljevidu, dejansko izrisuje vašo pot na goro Everest glede na vaše opravljene kilometre. Sproti vam aplikacija pošilja tudi virtualne razglednice, ki zgledajo nekako tako, kot, da bi si jih pošiljali sami sebi v njih pa je opisana vaša pot na Everest glede na vaše opravljene kilometre. Sila zanimivo branje. Poleg tega vam skoraj vsi izzivi omogočajo tudi ulični pogled vaše trenutne lokacije, da si lahko še bolje predstavljate kam so vas prinesle vaše noge ali roke. Zabavno in zanimivo. Čeprav je ta stvar naravnana zelo marketinško je meni osebno zelo fajn in zabavna, ubije pa tisto vsakodnevno monotonost pri športanju. Zdaj nekako lažje in z večjim veseljem opravljam zadane športne cilje hkrati pa se pri tem še zabavam. Da pa ni vse kr tja v en dan, so šli organizatorji še korak dlje. Za vsakih 20 odstotkov izpolnjenega vašega izziva bo organizator daroval za zasaditev pravega drevesa nekje na zemlji, tako, da več kot tečete oziroma več razdalje kot premagate, več dreves posadite. Not to shabby:) Tudi to še ni vse. Poleg vsega skupaj lahko sodelujete v izzivih v skupini ali pa s prijateljem v izzivu tekmujeta svoje rezultate pa spremljata na aplikaciji. Deluje tudi po načinu socialnih omrežij, da lahko svoje izkušnje, fotke in rezultate delite z drugimi izzivalci. Možnosti je še precej, pa vam bom pustil, da kakšno odkrijete tudi sami.

Medaljo vam organizator pošlje, ko izziv končate. Medalje so izdelane podrobno in domiselno. Prave umetnine. Ne bodite presenečeni, ko boste videli, kako velike so. Ogromne. Tudi trak je nekaj posebnega in z vsako medaljo tematsko povezljiv.

Vsak se vpraša, kaj pa če goljufam in v aplikacijo le vpišem opravljeno pot, ki pa je nisem dejansko opravil. Nič. Medaljo boste prejeli, naredili pa niste popolnoma nič pametnega. Če bi radi imeli le medalje potem le naprej. Čeprav ste sfalili bistvo ima vsak pač svoje motive. Zadeva je namenjena v veliki meri motivaciji posameznikom pri aktivnostih in v največji meri, da se razgibavamo in živimo bolj zdravo. Kako pa se boste tega lotili pa je vaš problem. Z delom ali z goljufijo. To je tudi odraz vas samih.

The Conqueror je le ena od tovrstnih ponudnikov na spletu. Sami se odločite kateri vam najbolje ustreza. Meni opisani, ker je preverjen in legitimen. Sporočite nam, kakšne so vaše izkušnje. Veseli bomo.

Vir fotografij je uradna spletna stran The Conqueror, ki je tudi lastnik omenjenih fotk.

www.me2d.si

www.me2d.si je spletna revija za avanturo. Za vas testiramo poti, izdelke, preizkušamo novosti in ocenjujemo storitve.

sledi nam
kdo smo?
kontakt